9 Şubat 2011 Çarşamba

Herşey küçük bir fidanla başlar...

 Merhaba,
Uzuuunca bi süre düşündükten sonra blogumu yazmaya ve sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Biraz heycanlı biraz tedirginim ilk postumu binlerce yıldır barışın simgesi ve blogumun adı olan zeytin ağacı üstüne olsun istedim.

Güvercinin ağzındaki zeytin dalı figürü bazı tarihçilerin rivayetlerine göre nuh peygamber zamanından kalma bir inanıştır.
Rivayete göre nuh peygamber gemisi ile beraber bir dağın zirvesine oturmuş ve tufanın bitip bitmediğini haber almak için gemisinde yer alan hayvanlardan güvercini salarak geri dönmesini beklemiştir.

Güvercin geri döndüğünde ağzında zeytin dalı vardır, yani doğa normale dönmüş toprak varlığını sürdürmektedir.başka bir anlayışla da tanrı gazabına son vermiş ve insanlığı affetmiştir, yani aralarındaki ilişki eskisi gibi sürüp gidecektir ve güvercinin ağzındaki zeytin dalı tanrı'nın nuh peygambere gönderdiği bir barış işaretidir. O günden bu güne bu inanış yer bulmuş ve din öğesi ve tanrı inancının toplum nazarında daimi önceliğinin her zaman var olması sebebi ile günümüze dek barış sembolü olarak gelmiştir zeytin dalı.

Antik yunanda da güçlü inanışlar vardır zeytinyağı ve zeytin ağacı ile ilgili.zeytinyağı şifa kaynağıdır, ölüleri diriltecek kadar kuvvetli bir iksirdir belki. Zeytin dalları da kral tacıdır çoğu zaman ve gücün, hükmetmenin sembolüdür.

Bende bir çevre mühendisi adayı ve işimin tabiatı gereği bir doğa dostu olarak, barışı ve doğayı simgeleyen bu güzel bitkiyi blogumun adı olarak seçtim. Tabi benim tatlı sevgilimin zeytin ağacı ismindeki katkısı kesinlikle ihmal edilemez:) Kendisi sanırım beni tam da böyle görmekte..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder